Kdybychom čekali na setkání s ideálem, strávili bychom celý život v čekárně.

26. dubna 2011 v 15:43 | Kath |  Diář
©x-oxo.blog.cz|2011

Hi darlings! Dneska po prázdninách do školy pro mne i po nemoci . Školou jsem snad dobře "proplavala", dostala jsem jednu jedničku, jupí, sice z lehkého předmětu, ale to je jedno. Chtěla jsem s mamkou do města, jelikož mám dejme tomu "volný" den, ale prý tam jde hnedka po práci a potom hned dom, takže nic. Takže plán na dnešek? lenošení, možná den pro sebe, možná sem přidám pár článků, nevím..
Před chvilkou jsem dočetla JOY a docela mně chytnul článek, ve kterém redaktora popisovala upřímnost a soutěživost mezi kamarádkami. Fakt je ten, že jsem upřímný člověk, ale článek jsem si pro zajímavost musela přečíst. Redaktorka tam popisuje určité situace. Například, když příjde holka (paní) v neonově rúžových šatech, ve kterých vypadá, jak špaček a i přesto jí to některé "kamrádky" pochválí. Podle mne je to jen sobeckost a není to kamarádka. Přece kamarádi chtějí pro druhého to nejlepší nebo ne?

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Adris Adris | Web | 26. dubna 2011 v 22:46 | Reagovat

Tak jako, není to kamarádka... prostě není to sice hezké, ale zase na druhou stranu jí chce potěšit i tak - nevím, je to tak 50 na 50 :)

2 Albertedugs Albertedugs | E-mail | Web | 7. června 2018 v 18:25 | Reagovat

The prostate gland is central to the a part of a male's reproductive system. It secretes fluids that assisted in the transportation and activation of sperm. The men's prostate is found just before the rectum, below the bladder and all around the urethra. When there is prostate problem, it is usually really really irritating and inconvenient for that patient as his urinary strategy is directly affected.

The common prostate health conditions are prostate infection, enlarged prostate and prostate cancer.

Prostate infection, often known as prostatitis, is easily the most common prostate-related symptom in men younger than 55 years old. Infections in the prostate related are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis will be the least common of types of prostate infection. It is a result of bacteria located in the large intestines or urinary tract. Patients may experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by utilizing antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to ease the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is often a condition of a particular defect inside gland and also the persistence presence of bacteria in the urinary tract. It can be caused by trauma to the urinary tract or by infections received from other regions of the body. A patient may feel testicular pain, small of the back pains and urination problems. Although it is uncommon, it is usually treated by removal with the prostate defect followed by the utilization antibiotics and NSAIDs to take care of the redness.

Non-bacterial prostatitis accounts for approximately 90% coming from all prostatitis cases; however, researchers have not to create the cause of these conditions. Some researchers think that chronic non-bacterial prostatitis occur as a consequence of unknown infectious agents while other think that intensive exercise and lifting may cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a proper meals are important. These are some in the things you can do to maintain your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is necessary for general health and it'll also keep your urinary track clean.

2. Some studies declare that a number of ejaculations a week will prevent cancer of the prostate.

3. Eat beef sparingly. It has been shown that consuming a lot more than four meals of beef every week will raise the risk of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an appropriate diet with cereals, vegetable and fruits to make sure sufficient intake of nutrients essential for prostate health.

The most critical measure to take to ensure a wholesome prostate is to select regular prostate health screening. If you are forty years old and above, you should choose prostate examination one or more times 12 months.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama